Způsobů vytápění je v současné době opravdu mnoho. Je z čeho vybírat a kolikrát se opravdu těžko určuje, co vyjde finančně nejvýhodněji, protože ceny energií se stále mění. Čím dál více lidí se při výběru paliva dívá také na ekologickou stránku věci – a právě v té excelují biopaliva jako dřevo, brikety a pelety.
Ideální topení by bylo bez práce, ekologické a levné. Pelety k tomu mají poměrně blízko. Jediné, co potřebujete, je peletový kotel, pak už pouze nakupujete pelety, které se prodávají v pytlích.
Co jsou dřevěné pelety?
Pelety mají tvar válců, obvyklý průměr je od šesti do deseti milimetrů, dlouhé jsou až pět centimetrů. Spíše než válce jsou to tedy malé válečky. Vyrábí se lisováním dřevních pilin a dřevního odpadu. Ve své podstatě tedy využívají odpadní dřevo, oproti topení klasickým dřevem však mají celou řadu výhod. Během výroby se na slisovaném válečku vytvoří povrchový film, který nepropouští atmosférickou vlhkost. I to jim dává oproti dřevu některé výhody.
Můžeme se podívat na několik čísel týkajících se výhřevnosti. Pelety mají ve srovnání s dřevem vysokou suchost (vlhkost pelet je 8-12 %, vlhkost palivového dřeva 30-50 %) a také daleko větší hustotu (asi 1,5krát vyšší). Díky tomu mají velmi vysokou výhřevnost. Spalováním tuny pelet se uvolňuje 3 500 kWh tepla, což je 1,5krát více než u palivového dřeva, 2krát méně než u tuny uhlí a dvakrát méně než při použití topného oleje, plynu či motorové nafty. Když si přidáme minimální dopad na životní prostředí, máme palivo, které rozhodně stojí za zvážení.
Topení peletami je ideální nejen pro rodinné domy
Dřevěné pelety mají opravdu bohaté využití. Topí se jimi v krbech a kotlích v rodinných domech, ale také v tepelných elektrárnách s výkonem nad 500 MW. Ty spotřebují i 450 000 tun pelet ročně. Důvodem, proč se peletami topí i takto masově, je jednak cena, jednak ekologické hledisko. Při spalování pelet vzniká menší množství škodlivin než při spalování klasického dřeva.
Také do rodinného domu jsou peletová kamna vynikající investicí díky ceně vytápění. Co ale v domě rozhodně oceníte, je možnost automatického ovládání, automatické doplňování pelet a také možnost přesné regulace výkonu dle vašich potřeb. Moderní automatické kotle zvládají topit až 10 dní bez lidského zásahu – kotel si sám bere potřebné množství pelet a dokáže si dávkování snížit. Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena peletového kotle ve srovnání s kotlem na dřevo, avšak vzhledem k pořizovací ceně a vysoké účinnosti výhřevnosti s minimální produkcí odpadu se investice během několika let vrátí. Kromě toho je čas od času možné využít i dotací, například v rámci programu Nová zelená úsporám byly poskytovány dotace také na peletové kotle.
Jak se pelety skladují?
Co zvážit předtím, než do peletového kotle investujete? Rozhodně to, zda ho máte kam dát, rozměrově je trochu větší než kotel na dřevo. Pak je třeba popřemýšlet i o tom, kde budete skladovat pelety. Dřevo si můžete naskládat ven pod stříšku, pelety tohle ale nemají rády kvůli vlhkosti. Lisují se z vysušených pilin, ve vlhkém prostředí by se mohly znehodnotit. Potřebují tedy nějaký suchý kout. Na druhou stranu si jich nemusíte dělat obrovské zásoby, prakticky pořád se u některých prodejců dají sehnat za velmi zajímavé ceny.
Oproti dřevu mají i při skladování některé výhody. Například jsou velmi málo náchylné k samovznícení, jelikož neobsahují prach a spóry. Tím pádem ani nevyvolávají alergickou reakci, takže je můžete skladovat doma. Nečeká vás žádná náročná práce jako při skládání dřeva, prodávají se obvykle v pytlích na paletách.
Jak je to s cenou pelet?
Cena pelet je pochopitelně pohyblivá. Například v roce 2022 panovala nejistota způsobená válečným konfliktem na Ukrajině a lidé si zbytečně nakupovali příliš vysoké zásoby pelet. Tato zvýšená poptávka zvýšila i cenu. V prvních třech měsících roku 2022 vzrostla produkce pelet meziročně o 11 %. Pelety však byly vždy výrazně levnější než plyn a ropa, podle odborníků tomu tak bude i nadále.
Momentálně se dá ve slevě 15kg pytel pelet pořídit za 130 Kč. Palivové dřevo za tu cenu nekoupíte ani náhodou. Při koupi byste samozřejmě neměli hledět jen na cenu, i pelet existuje celá řada. Především si pohlídejte, o jakou třídu jde. Běžně se pelety dělí dle evropské normy:
· Třída A1: Prémiová kvalita, pro kotle a kamna do domácností. Obsah popela je do 0,5 %, složení obsahuje chemicky neošetřené zbytky dřeva bez příměsí kůry.
· Třída A2: Standardní kvalita, pro větší kotle. Obsah popela do 1 %, mohou obsahovat lesní těžební zbytky a kůru.
· Třída B: Kvalita pro průmyslové využití, obsahují větší procento kůry. Obsah popela do 3 %.
Pro domácnosti se tedy doporučuje výhradně třída A1. Liší se i to, z jakého dřeva jsou konkrétní pelety vyrobené – jestli z měkkého (např. směs smrku a borovice), nebo tvrdého.
Kde se vyplatí pelety nakoupit?
Uvedená akční cena aktuálně platí v e-shopu Kup-drevo.cz. Prodávají pouze pelety nejvyšší kvality splňující evropskou normu o tuhých biopalivech. Jedná se tedy o třídu A1 s minimálním množstvím popela po shoření. Pelety dodávají v praktických plastových pytlích o objemu 15 kg, se kterými se snadno manipuluje. Pokud máte větší spotřebu, dá se objednat balení o hmotnosti 1 000 kg. Pelety si můžete vyzvednout v jednom z prodejních skladů (Praha, Terezín), nebo si je nechat dovézt po celé ČR do 10 pracovních dnů. Pro představu: Průměrná česká domácnost za jednu topnou sezónu spálí zhruba 4 až 5 tun pelet. Pokud se peletami ohřívá i voda, přidejte ještě asi 1 tunu.