Pátek, 29 března, 2024
události
HomeZahradaJak si vybrat správnou lazuru

Jak si vybrat správnou lazuru

- Reklama -aktualita

K ošetření dřeva se často používají lazury. Určitě jste už o nich slyšeli. Jenže není lazura jako lazura. Jiné jsou vhodné do interiéru a jiné do exteriéru, rozdíl je také mezi tenkovrstvými a silnovrstvé.

Tenkovrstvé a silnovrstvé lazury

Lazury obecně jsou transparentní ochranné nátěry, které obvykle obsahují barevné pigmenty. Dokáží tedy dřevo natónovat na požadovaný odstín, ale zároveň zachovávají jeho kresbu. Mezi tenko- a silnovrstvé lazurami je přitom jeden důležitý rozdíl. Zatímco tenkovrstvé (nazývané také olejové) do dřeva zcela vsáknou, silnovrstvé (nebo i lakové) vytvoří na povrchu vrstvu podobně jako lak. Podle čeho si z nich vybrat?

Přečtěte si také
Než si koupíte zahradní nábytek, měli byste vědět toto
Základním pravidlem je, že silnovrstvá lazura patří na rozměrově stálé dřevěné prvky, jako jsou dveře, okna nebo okenice, které nemění svůj objem například vlivem změn vlhkosti vzduchu. Obvykle je to tedy tvrdé a dokonale vysušené dřevo. Silnovrstvá lazura se uplatní i při renovacích – dokáže překrýt starší nátěry, částečně skrýt nedostatky povrchu a podstatně prodloužit životnost dřeva. Určitě jí však nenatírejte trámy, pergoly či jiné surové konstrukční prvky. Ty by se při takovém nešťastném výběru začali po čase olupovat.

Tenkovrstvá lazura do dřeva vsákne a nevytváří na povrchu vrstvu, která by mohla při jeho pohybu či objemových změnách praskat. Je proto vhodná i na měkké dřevo s vyšším obsahem vlhkosti a na prvky, které mohou „pracovat“, jako jsou ploty, trámy, altánky a další dřevěné konstrukce. Důležitou vlastností tenkovrstvých lazur je i jednoduchá
renovace – nic netřeba obrušovat, stačí nanést novou vrstvu.
Při tvarově stabilních prvcích, například při dřevěném nábytku, můžete oba typy lazur i zkombinovat – na tenkovrstvý základ nanést silnovrstvé lazuru. A to po dokonalém vyschnutí, dokonce i po delším čase. Při kombinaci je však důležité použít obě lazury na stejné bázi, tedy buď dva typy rozpouštědlových nebo dva typy vodou ředitelných lazur.

Důležitou vlastností lazur je i jejich rychlá a jednoduchá aplikace. To, že lazura nestéká a dobře se roztírá, oceníte zejména při větších plochách, například při natírání dřevěných stropů.

Co použít v interiéru a co v exteriéru?

V exteriéru, zejména při novém dřevě s vyšší počáteční vlhkostí, by měla být první vrstvou ještě před lazurováním biocidní penetrace.
Tzv. napouštědla obsahují biologicky aktivní látky, které chrání před napadením dřevokazným hmyzem a mikroorganismy, jako jsou houby, plísně a řasy. Nechrání však proti povětrnostním vlivům, proto je třeba překrýt jejich ochranným nátěrem, například lazurou. V nabídce jsou přitom i tzv. lazury 2 v 1, které obsahují i ​​biocidy.

Obecně se biocidní napouštědla používají pouze ve venkovním prostředí. V interiéru se jimi dřevo neošetřuje, zejména pokud by mohlo přijít do styku s potravinami nebo pitnou vodou. Jelikož není vystaveno nepřízni počasí ani mikroorganismům, takové ošetření není nutné. Navíc čím méně „chemie“, tím lépe pro každý živý organismus včetně nás.

Dřevěný altán se sezením v zahradě
Zdroj: Jana Ardanová

No a když jsme při chemii … Lazury se podle složení dělí na rozpouštědlové a vodou ředitelné. Do interiéru jsou vhodnější ty vodou ředitelné, protože neobsahují rozpouštědla, které mají výrazný zápach. Práce s nimi je tak určitě příjemnější a na mytí pracovních pomůcek stačí voda. V současnosti již běžně seženete i nátěry na vodní bázi, které jsou vhodné dokonce na dětský nábytek a hračky – vždy jsou označeny srozumitelným piktogramem.

Přečtěte si také
Bujná zeleň a zákoutí s vodním prvkem vytvořili v malé zahradě chybějící soukromí (VIDEO)
Při výběru tenko- a silnovrstvých lazur platí v interiéru podobná pravidla jako v exteriéru. Pokud chcete zachovat přirozený vzhled dřeva a pocit při dotyku, hodí se tenkovrstvá lazura. Na stabilní dřevo, které může být vystaveno i mechanickému poškození, znečištění či mastnotě, je lepší silnovrstvá lazura, nazývaná také laková. Vhodná je rovněž kombinace lazury s transparentním lakem.

Jak na to

  1. Kdy natírat

Ideální podmínky pro natírání jsou při suchém a mírně teplém počasí (při teplotě 15 až 25 ° C). Nenatírejte v horku, při velmi intenzivním slunečním záření ani při velmi vlhkém počasí s vysokým rizikem deště.

natírání dřeva
Zdroj: Shutterstock

  1. Jak připravit dřevo

Základem úspěchu je dobře vysušené dřevo bez různých nečistot, jako jsou pryskyřice nebo prach, bez zmodrání, hub či plísní. Takový materiál můžete jemně přebrousit a oprášit. Tehdy je dřevo dokonale připraveno na natírání.

smirkování dřeva
Zdroj: Shutterstock

  1. Správné pomůcky

Nejběžnější pomůckou je vhodný štětec, který by měl mít delší měkké štětiny, a houbička nebo měkká textilie na mazání nevsáklý nátěru. Můžete použít i váleček, ale lepší penetraci dosáhnete při natírání štětcem.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel